KSKM

Kapadokya-Uçhisar’da otel fonksiyonuyla 14 yıl hizmet vermiş olan 1001 Gece Butik Oteli; Sarıpınar Şirketler Grubu tarafından satın alındıktan sonra çağdaş sanatlar alanında ilklerin gerçekleştirildiği Kapadokya Sanat ve Kültür Merkezi haline dönüştürülmüştür.

Kapadokya Sanat ve Kültür Merkezi; kâr amacı gütmeden, Nevşehir’in Uçhisar ilçesinde kuruldu. Misyonunu, bu eşsiz coğrafyaya kültürel yatırım yapmak, UNESCO tarafından kültür mirası olarak belirlenen peri bacalarını korumak, gelecek kuşaklara taşımak, sanatsal faaliyetler ile dünyanın ilgisini çekmektir.

Evrensel kriterlerde çağdaş sunumlar ve programlar ile kültürel etkileşime hizmet etmek, bölgenin geleneksel ve unutulmaya yüz tutmuş sanat ve zanaatlarını yaşatmak, bölgenin yeteneklerini keşfetmek belli başlı hedefleridir.

Bu doğrultuda Kapadokya bölgesine yakışır sanat müzesi, arkeolojik ve tarihi bilgilerle dolu bir kütüphane oluşturulmuş olup, bir kültür hazinesi konumundaki peri bacalarını yaşatmak için paneller, bilimsel konferanslar ve uluslararası etkinlikler yapılmaktadır.

Uçhisar ve tüm Kapadokya bölgesi için halkın tüm etkinliklerde yer almasına, tüm bölge insanının bu faaliyetlerin bir parçası olmasına önem vermektedir. Uçhisar’da başlattığımız ve tüm Türkiye’ye yaymayı hayal ettiğimiz sanat ve kültür ateşini, sınırlarımızın ötesinde de sürdüreceğiz.

Kapadokya Sanat ve Kültür Merkezi’nde, Sarıpınar aile koleksiyonuna ait yerli ve yabancı 24 sanatçının 100’e yakın eseri sergilenmektedir.

İşbirlikleri

KSKM sene içerisinde uluslararası vakıf ve oluşumlarla kültür-sanat alanında ortak işbirliği projeleri gerçekleştirmektedir.

  • ART IN EUROPE

  • PARIS CENTRE DE RECHECHES THATALES SAINT BLAISE

  • UÇHİSAR KALKINMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

  • METALLWERKSTATT-TACHELES BERLIN

KSKM, 2015 senesinden bu yana bölgenin en önemli sanat ve kültür merkezi hâline geldi.

95000+
Ziyaretçi
3 Yıl +
Faaliyet Süresi

KSKM ~ Avlu

Vizyonumuz

Hedefimiz, diğer kültür projelerimiz ile birlikte turizm yatırımı kavramının sorgulan- ması sonucu; gelen turiste otel ve hizmet sağlayıcı olmak yerine, ülkemize ve Kapadok- ya’ya fazladan 3 milyon turistin gelmesi için kültür ve sanat destinasyonları oluşturmaktır.

Eserler

Tablo

Heykel

Gravür

Minyatür

KSKM, Sarıpınar Şirketler Grubu’nun kültür projesidir.

Sarıpınar Şirketler Grubu, sanatsal ve kültürel faaliyetler açısından ciddî girişimlerde bulunan, Türkiye’nin tam da ihtiyaç duyduğu farklı ve özel bir oluşumdur. Sarıpınar Şirketler Grubu’nun sanat ve kültür alanlarında destekledikleri birçok proje bulunuyor. KSKM de, bu projelerden biri olarak hizmete başlamıştır.

Etkinlikler

KSKM, her dönem kültürel ve sanatsal olarak birçok etkinlik gerçekleştirerek bölgenin kültürel gelişimine katkı sağlamaya devam ediyor.

2015 Öncesi ve Sonrası KSKM

Mekânların eski ve yeni hâllerini görüntüleyebilmek için fotoğrafın ortasındaki beyaz çubuğu sağa ve sola kaydırabilirsiniz.

Eskimiş ve güvenlik sorunu teşkil eden eski çardaklar;  kültür merkezindeki resim, heykel, plastik sanatlar atölye çalışma alanları olarak restore edilmiştir.

Restore edilmiş 5 farklı sergi salonu bulunmaktadır.

Harap hâldeki odalar yenilenerek galeri olarak kullanıma açıldı.

Daha önceden tuvalet olarak kullanılan bu mekân, restore edilip sergi salonuna dönüştürülmüştür.

Özüne aykırı olarak fayansla kaplı duvarlar yenilenerek orijinal hâline dönüştürülmüştür.

Eserlerin hiç biri duvarlara asılmamakta, tüm çerçeveler özel displaylerde sergilenmektedir.

Eski otel avlusu, restore edilerek sanatçıların eserlerinin sergilendiği ve kültür – sanat etkinliklerinin yapıldığı bir meydana dönüştürülmüştür.

Şark köşeleri, özel tasarlanmış etnik/modern mobilyalarla yeniden dekore edilerek kültür ve sanat merkezi ziyaretçilerinin keyif alarak dinlenebilecekleri ve aynı zamanda da açık avlulardaki sanat eserleri ile yakın ilişki kurabilecekleri kamusal alanlar haline dönüştürülmüşlerdir.

Eskiden otelin şark köşeleri olarak kullanılan peri bacası oyukları, sanat eserlerinin sergileme köşeleri olarak yeniden düzenlenmiş, tüm eklentilerden temizlenerek restore edilmiştir.

 

Eserler

KSKM’de yurt içinden ve yurtdışından birçok sanatçının yüzden fazla eseri sergilenmektedir.

Otel olduğu dönemde kahvaltı salonu olarak kullanılan bu mekân, orjinal haline getirilerek restore edilip Gravür Sergi Salonu olarak kullanılmaktadır.

Kapadokya

KSKM, Kapadokya coğrafyasında kültürel ve sanatsal faaliyetlerin artırılmasını hedeflemektedir.