Cappadocia Art and Culture Center

Cappadocia Art and Culture Center is a non-profit organization which was established in Uçhisar province of Nevşehir. The organization is defined its mission as; making cultural investment in this unique geography, protecting the fairy chimneys which were defined as cultural inheritance by UNESCO, passing this inheritance to the future generations and generating world’s interest by art activities that will be organized. The center has targeted itself to serve for cultural interaction with universal consent contemporary presentations and programs, maintain the traditional and ancient historical arts and handicrafts of the region and explore the talents of the region. Accordingly, the center is determined to prepare an art museum and a library that is full of archeological and historical data; to organize panel discussions, scientific conferences and conduct a series of international activities to keep alive the fairy chimneys that stand as cultural treasure which all will behoove precious Cappadocia.

The center will pay attention that the community in Uçhisar and Cappadocia region will be attending in all the activities and that fellow citizens become a part of the operations. We will be maintaining the art and culture fever beyond our borders which we started in Uçhisar and dreamed to spread all over Turkey. We promise with all our heart to work for an uncommon Uçhisar and Cappadocia with all the strength we have.

Cooperations

The Cappadocia Art and Culture Center will be realising cooperation projects for culture and art with international foundations and formations all through the year.

  • ART IN EUROPE
  • PARIS CENTRE DE RECHECHES THATALES SAINT BLAISE
  • MUTUAL IMPROVEMENT SOCIETY OF UÇHİSAR
  • METALLWERKSTATT-TACHELES BERLIN

KSKM, 2015 senesinden bu yana bölgenin en önemli sanat ve kültür merkezi hâline geldi.

95000+
Visits
3 Years +
Operating Period

Courtyard

Our Vision

Hedefimiz, diğer kültür projelerimiz ile birlikte turizm yatırımı kavramının sorgulan- ması sonucu; gelen turiste otel ve hizmet sağlayıcı olmak yerine, ülkemize ve Kapadok- ya’ya fazladan 3 milyon turistin gelmesi için kültür ve sanat destinasyonları oluşturmaktır.

Eserler

Tablo

Heykel

Gravür

Minyatür

KSKM, Sarıpınar Şirketler Grubu’nun kültür projesidir.

Sarıpınar Şirketler Grubu, sanatsal ve kültürel faaliyetler açısından ciddî girişimlerde bulunan, Türkiye’nin tam da ihtiyaç duyduğu farklı ve özel bir oluşumdur. Sarıpınar Şirketler Grubu’nun sanat ve kültür alanlarında destekledikleri bir çok proje bulunuyor. KSKM de, bu projelerden biri olarak hizmete başlamıştır.

Etkinlikler

KSKM, her dönem kültürel ve sanatsal olarak birçok etkinlik gerçekleştirerek bölgenin kültürel gelişimine katkı sağlamaya devam ediyor.

2015 Öncesi ve Sonrası KSKM

Otel olduğu dönemde kahvaltı salonu olarak kullanılan bu mekân, orjinal haline getirilerek restore edilip Gravür Sergi Salonu olarak kullanılmaktadır.

Restore edilmiş 5 farklı sergi salonu bulunmaktadır.

Harap hâldeki odalar yenilenerek galeri olarak kullanıma açıldı.

Daha önceden tuvalet olarak kullanılan bu mekân, restore edilip sergi salonuna dönüştürülmüştür.

Özüne aykırı olarak fayansla kaplı duvarlar yenilenerek orijinal hâline dönüştürülmüştür.

Eserlerin hiç biri duvarlara asılmamakta, tüm çerçeveler özel displaylerde sergilenmektedir.

Eski otel avlusu, restore edilerek sanatçıların eserlerinin sergilendiği ve kültür – sanat etkinliklerinin yapıldığı bir meydana dönüştürülmüştür.

Şark köşeleri, özel tasarlanmış etnik/modern mobilyalarla yeniden dekore edilerek kültür ve sanat merkezi ziyaretçilerinin keyif alarak dinlenebilecekleri ve aynı zamanda da açık avlulardaki sanat eserleri ile yakın ilişki kurabilecekleri kamusal alanlar haline dönüştürülmüşlerdir.

Eskiden otelin şark köşeleri olarak kullanılan peri bacası oyukları, sanat eserlerinin sergileme köşeleri olarak yeniden düzenlenmiş, tüm eklentilerden temizlenerek restore edilmiştir.

 

Eserler

KSKM’de yurt içinden ve yurtdışından birçok sanatçının yüzden fazla eseri sergilenmektedir.

Eskimiş ve güvenlik sorunu teşkil eden eski çardaklar;  kültür merkezindeki resim, heykel, plastik sanatlar atölye çalışma alanları olarak restore edilmiştir.

Kapadokya

KSKM, Kapadokya coğrafyasında kültürel ve sanatsal faaliyetlerin artırılmasını hedeflemektedir.